• دوشنبه 7 خرداد 1403
  • آخرین به‌روزرسانی : سه‏ شنبه 15 اسفند 1402
عرفه

عرفه فرصتی برای اعتراف به گناه نزد پروردگار

روز عرفه فرصت تطهیر روح انسان محتاج ارتباط با خدا و توجّه و توسّل و تضرّع به پروردگار است. مهمترین فرصت آن، یا از جمله مهمترین آن، روز  عرفه است.

💠🌺 عرفه فرصتی برای اعتراف به گناه نزد پروردگار

✅اسلام اعتراف به گناه را در پیش بندگان، مجاز نمیداند.  اما پیش خدا، چرا. بین خود و خدا باید خلوت کرد و به قصورها، به تقصیرها، به خطاها و به گناه‌ها که مایه روسیاهی، مایه بسته شدن پروبال و مانع پرواز است، اعتراف کرد.
✅انسانی که  بخواهد اصلاح شود، باید گناه و عیب خود را بپذیرد و در پیش خود و خدا، به آن عیب و گناه اعتراف کند. کسانی که برای خودشان هیچ عیب و خطایی قائل نیستند، هرگز اصلاح نخواهند شد. 

💠🌸 روز عرفه روز دعا و استغفار است،روز عرفه، روز دعا و استغفار و توجه است.
✅دعای سراسر عشق و شور و سوز و معرفت در روز عرفه، که سیدالشهداء امام حسین (علیه‌السّلام) در مراسم عرفات انشاء فرموده است، نشان‌ دهنده‌ی آن روحیه‌ی شیدائی و عشق و شوری است که انتظار است که پیروان اهل‌بیت در چنین ایامی داشته باشند.  
💠🪷 بهترین خواسته‌ها در *دعای عرفه
✅دعاهایی که از ائمه رسیده است، مثل دعای ابوحمزه و دعای افتتاح و دعای عرفه و دعای کمیل بهترین دعاهاست. 
خواسته‌هایی که در این دعاها آمده است به ذهن امثال ما خطور نمی‌کند و انسان از زبان ائمه (علیهم‌السلام) آنها را از خدا طلب می‌کند.اگر انسان اینها را از خدا بخواهد و بگیرد، می‌تواند برای او سرمایه باشد. 

💠🌺 دعاها مایه‌های خشوع و تضرع
✅در این دعاها مایه‌های خشوع و تضرع وجود دارد. مطلب، با زبان و لحن و بیانی ادا شده است که دل را خاشع و نرم می‌کند. با عبارات فصیح و بلیغ، عشق و شیفتگی و شوق در این دعاها موج می‌زند. 

💠🪷 دعاها منبع معارف
در دعاهاى معتبر خیلى معارف وجود دارد که در جای دبگر پیدا نمى‌شود؛ این معارف با زبان دعا بیان شده. نه این‌که خواستند کتمان کنند؛ طبیعت آن معرفت، طبیعتى است که با این زبان مى‌تواند بیان شود؛ با زبان دیگرى نمى‌تواند بیان شود؛ بعضى از مفاهیم جز با زبان دعا و تضرع و گفتگو و نجواى با پروردگار عالم اصلاً قابل بیان نیست. لذا در روایات و حتّى در نهج‌البلاغه از این گونه معارف کمتر مى‌بینیم؛ اما در صحیفه‌ى سجادیه و در دعاى کمیل و در مناجات شعبانیه و در دعاى عرفه‌ى امام حسین و در دعاى عرفه‌ى حضرت سجاد و در دعاى ابوحمزه‌ى ثمالى از این‌گونه معارف، فراوان مى‌بینیم.
_________
🟤 امان الله علیمرادی نماینده مردم شریف و نجیب استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری