• پنجشنبه 4 مرداد 1403
  • آخرین به‌روزرسانی : سه‏ شنبه 15 اسفند 1402

هو الحیّ القیوم

 

زندگی‌نامه  امان‌الله علیمرادی

 

امان الله علیمرادی در فروردین ماه سال ۱۳۴۲هجری شمسی در روستای برکنان از توابع شهرستان بافت کرمان در خانواده‌ای متدین و دانش دوست به دنیا آمد.

 

تحصیلات

تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود آغاز نمود و در رشته علوم تجربی با کسب معدل اول شهرستان دیپلم گرفت.

به شوق به تحصیل علوم دینی در سال ۱۳۶۰ وارد مدرسه عالی شهید مرتضی مطهری(ره) تهران شد.

پس از طی مقدمات در همان مدرسه به تحصیل دروس سطوح علوم عقلی و نقلی پرداخت. وی در سال ۱۳۶۳ توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای(مد ظله العالی) معمم گردید. در ادامه دروس اجتهادی خارج فقه و اصول را ابتدا نزد اساتید خود در تهران و سپس در قم گذراند. وی در کنار علوم حوزوی از تحصیلات دانشگاهی نیز غافل نماند و در رشته ی فقه و حقوق اسلامی موفق به اخذ مدرک دکتری گردید.

 

اساتید

استادان سطح و خارج وی در تهران حضرات آیات سید علی خامنه ای(مدظله العالی)، محمد امامی کاشانی(دامت برکاته)، محمد رضا مهدوی کنی(ره)،عبد الکریم حق شناس(ره)، آقا مجتبی تهرانی(ره)، سید محمد حسن مرعشی شوشتری(ره)،عزیزالله خوشوقت(ره) و سید ابوالفضل موسوی تبریزی(ره) بودند.

 

در قم نیز از محضر حضرات آیات عظام محمد تقی بهجت(اعلی الله مقامه)، محمد فاضل لنکرانی(ره)، شیخ جواد تبریزی(ره)،ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، سید موسی شبیری زنجانی و عبدالله جوادی آملی(دامت برکاتهم) مستفیض شده است.

 

فعالیت های تربیتی و آموزشی

اهمیت و ضرورت تربیت نیروهای متدین و کارآمد برای حفظ و تقویت کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی و پاسداری از مرزهای اعتقادی و فرهنگی، ایشان را وا داشت تا عرصه ی تعلیم و تربیت را بر سایرزمینه های خدمت ترجیح دهد. لذا از همان اوان تحصیل در حوزه های علمیه و دانشگاه های کشور به این امر اشتغال داشته است.

 

احساس وظیفه نسبت به انجام خدمات فرهنگی و مذهبی در زادگاه موجب شد بعد از اتمام دوره تحصیل در سال ۱۳۶۹ به استان کرمان مراجعت کند و از آن هنگام تا کنون به جز مقاطعی که برای تکمیل تحصیلات تخصصی در تهران و قم حضور داشته، در مدارس علمیه و دانشگاه های کرمان، رفسنجان، بافت، سیرجان،جیرفت، شهربابک، زرند مشغول خدمت است. بحمد الله تعالی اکنون غالب شاگردان ایشان در عرصه های مختلف علمی، سیاسی - اجتماعی و قضایی در جایگاه امامت جمعه و جماعت، تبلیغ دین، تعلیم و تربیت، مناصب موثر اداری، قضاوت، وکالت و مانند آن فعال می باشند.

 

فعالیت های پژوهشی

 

به رغم اشتغال به تدریس از امر تحقیق و پژوهش غافل نبوده و تا کنون در نشریات مختلف علمی - پژوهشی داخلی و خارجی، نزدیک به ۴۰ مقاله فقهی و حقوقی از ایشان به چاپ رسیده است. یاری رساندن به طلاب و دانشجویان در امر خطیر پژوهش موجب آن شده به تناوب سمت راهنمایی، مشاوره و یا ارزیاب بیش از ۴۰۰ پایان نامه و رساله سطح سه حوزه ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه را عهده داری نماید.

 

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی

ایشان در میدان های فرهنگی با اقامه نماز جماعت در مساجد، دانشگاه ها و مدارس ، برقراری مجالس وعظ و خطابه و اقامه عزای حضرت سید الشهدا، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، نشست های پرسش و پاسخ و گفتمان های فرهنگی و نیز اجرای کارشناسی برنامه های مذهبی صدا و سیما و تبیین احکام شرعی در این رسانه حضوری پر رنگ داشته است.

 

فعالیت های سیاسی

 

وی در سال های مبارزه علیه رژیم پهلوی از عناصر فعال محافل انقلابی در سامان دهی تظاهرات ضد رژیم بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در شکل دهی انجمن های اسلامی دانش آموزان، مبارزه با فعالیت های گروهک های منحرف، پاسداری از برکات انقلاب، تشریح اعتبار شرعی رفراندوم تعیین نوع حکومت، قانون اساسی، اصل ولایت فقیه و تبیین اندیشه ها و جایگاه امام رضوان الله تعالی علیه و ارکان انقلاب اسلامی نقش موثری داشته است.

 

با شروع جنگ تحمیلی در جبهه های نبرد حق علیه باطل حاضر شد و در زمینه های نظامی و دینی در دفاع مقدس ملت ایران فعالیت نمود. در تمام میدان هایی که دفاع از انقلاب و نظام اقتضا می کرده بی درنگحاضر شده است. حضور در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری به عنوان کاندیدای استان کرمان در راستای انجام همین وظیفه انقلابی تلقی می شود.

 

امان الله علیمرادی هم اکنون نماینده مردم شریف استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری است.

و الحمد لله رب العالمین.